Blog

Jak samodzielnie zaprojektować kuchnię?

Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, w której przytulna atmosfera łączy się z funkcjonalnością i komfortem. Przemyślany układ sprzętów, w tym odpowiednie rozmieszczenie szafek, lodówki czy kuchenki, pozwala uzyskać harmonijną całość, w której wszystko ma swoje miejsce. Odpowiedni projekt kuchni nie tylko sprzyja eksperymentom kulinarnym, ale także ułatwia utrzymanie tego pomieszczenia w czystości. Samodzielne zaprojektowanie kuchni jest jak najbardziej możliwe, w końcu nikt nie zna lepiej naszych preferencji i oczekiwań, niż my sami. Jeśli jednak zależy nam, aby proces ten przebiegał sprawnie i efektywnie, przed podjęciem praktycznych działań warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które mogą ułatwić pracę.

W zgodzie z potrzebami

Konkretny projekt kuchni dobrzeile kosztują meble na wymiar? jest tworzyć zeświadomością potrzeb, preferowanego stylu życia, a także liczby osób, które na co dzień korzystają z tego pomieszczenia. Przy projektowaniu ważne są więc takie czynniki jak częstotliwość i profesjonalizm gotowania, które przekładają się na wybór konkretnych sprzętów AGD, a także pozwalają określić powierzchnię niezbędną do przechowywania żywności i akcesoriów kuchennych. Przestronna kuchnia z wyspą jest propozycją odpowiednią dla dużej rodziny, podczas gdy minimalistyczny aneks kuchenny to coś w sam raz dla singla, który często jada posiłki na mieście.

Na swoim miejscu, czyli ergonomicznie

Każde pomieszczenie kuchenne powinno być zaprojektowane w zgodzie z zasadami ergonomii, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Dobrym pomysłem jest stworzenie najpierw planu, na którym zaznaczone zostaną poszczególne meble. Właściwa wysokość montażu pozwoli uchronić kręgosłup, a przemyślane zestawienia mebli kuchennych i sprzętów AGD sprawią, że zaoszczędzimy zarówno czas, jak i energię. Na tym etapie warto też przemyśleć trasę komunikacyjną pomiędzy kuchnią, a jadalnią, tak by była ona możliwie krótka i bezkolizyjna.

Rozmieszczenie sprzętów AGD

Pierwszym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć podczas wyboru kuchennych sprzętów AGD jest to, czy mają być one wolnostojące czy do zabudowy. Ważne jest, aby określić dla nich pożądane gabaryty, dodatkowe funkcje czy optymalny poziom zużycia energii. W małych kuchniach sprawdzą się rozwiązania 2 w 1, na przykład zmywarka i kuchenka zawarte w jednym sprzęcie.

Meble kuchenne

Idealne meble kuchenne to takie, które są funkcjonalne, wykonane z trwałych materiałów, a przy tym posiadają atrakcyjny design. Wybór konkretnego rozwiązania meblowego jest uwarunkowany stylem, który chcemy zaaranżować w kuchni. Inne meble dobierzemy do minimalistycznej kuchni zaprojektowanej w stylu skandynawskim, a inne do kuchni inspirowanej trendami rustykalnymi. W każdym przypadku warto wybierać jednak propozycje meblowe pochodzące z tej samej serii. Mamy wtedy największą szansę na uzyskanie spójnego i harmonijnego efektu aranżacyjnego. Osoby, które posiadają konkretną wizję tego, jak ma wyglądać ich kuchnia, powinny rozważyć możliwość wyposażenia tego pomieszczenia na wymiar. Takie rozwiązanie pozwala z dużą dokładnością ustalić wszelkie parametry mebli kuchennych, a tym samym stworzyć projekt dostosowany ściśle do specyfiki danej kuchni. Zamówienie mebli kuchennych na wymiar to także możliwość tworzenia niestandardowych rozwiązań. Przykładowo, jeśli potrzebujemy w kuchni dużo miejsca do przechowywania, można zamówić szuflady o głębokości większej niż klasyczna. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest także podzielenie szafek na jednakowe moduły. W nowoczesnych, przestronnych pomieszczeniach kuchennych można pozwolić sobie na wyspę kuchenną, duży stół czy wysoką zabudowę. Z kolei w małych kuchniach zaleca się stosowanie wyłącznie niskich szafek, najlepiej przeszklonych. Taki zabieg pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie.

Ściany i blaty

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie, które każdego dniakoszt mebli na indywidualne zamówienie klienta narażone jest na różnego rodzaju zabrudzenia, zwłaszcza jeśli lubimy gotować. Z tego względu podczas samodzielnego projektowania tego pomieszczenia nie można zapomnieć o solidnych płytkach ceramicznych, które łatwo i skutecznie poddają się czyszczeniu oraz o plamoodpornej farbie lateksowej. Ważnym elementem wyposażenia kuchni są także blaty kuchenne. Powinny one tworzyć spójną całość z meblami, a przy tym być odporne na wysokie temperatury i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak w przypadku mebli, można wykonać je na wymiar.  Dobrze, aby blat i znajdująca się nad nim ściana były wykonane z tego samego materiału i posiadały zbliżony kolor.

Centrum domu

Samodzielne zaprojektowanie kuchni to wyzwanie, które wymaga dobrego planu działania. Niemniej, warto je podjąć, i to nie tylko dla własnej satysfakcji, ale przede wszystkim z myślą o przyszłym komforcie i funkcjonalności. W końcu kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Warto więc dołożyć starań, aby jej aranżacja spełniała wszystkie nasze wymagania.